Oglas

Historijski meč

Srđan Stanić: Smiriti glavu, pobijediti Ameriku i onda nam se otvaraju vrata četvrtfinala

Soccer Football - FIFA World Cup 2026 - Group B -
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine nakon meča sa Katarom (REUTERS)

"Utakmica sa SAD-om je veliki zalogaj i za jedne i za druge. Mislim da prolaz u toj utakmici nama može donijeti ogroman uspjeh, ne samo fudbalski, a samim tim i afirmacije bh. nogometa u svijetu", kazao je u Danu uživo bivši nogometaš Srđan Stanić.

Oglas

Remi s Kanadom (1:1), poraz od Švicarske (1:4), pobjeda nad Katarom (3:1). Završili smo kao treća ekipa u grupi sa 4 boda i prošli dalje. Slijedi duel protiv SAD-a u nokaut fazi. Šta možemo očekivati od te utakmice?

Prije svega, kad smo dobili grupu koju smo dobili, moja neka računica, odnosno pripremao sam se dugo za ovo Svjetsko prvenstvo jer je nama historijsko i mislim da smo kroz grupu mogli napraviti neki historijski rezultat koji smo i napravili, da nam 4 ili 5 bodova donosi i to drugo mjesto. Mogli smo i s 4 boda biti drugi, ali evo treći smo. Sad, isto tako smo mogli računati da će gol razlika možda biti bitna i moja neka računica je bila da ne izgubimo od Kanade, da možda izgubimo od Švajcarske koja je realno najkvalitetniji protivnik u našoj grupi, da pobijedimo Katar, da je to dovoljno za prolaz i to smo i uradili. Imali smo nekakav taj kostur da idemo na Sjedinjene Američke Države. To bi uvijek bilo poželjno, osim sada kad su oni domaćini, kad su pod nekom euforijom i kad imaju izuzetno kvalitetnu ekipu, izuzetno kvalitetan stručni štab koji je dugo na okupu, već kroz klubove, Mauricio Pochettino, čitav taj stručni štab.

Mnogi kažu da će upravo zbog toga i biti pod većim pritiskom nego "Zmajevi"?

Naravno, mi smo ovdje, mi smo autsajderi naše grupe bili, i po FIFA rankingu smo bili najslabije plasirana reprezentacija, tako da smo i ovdje autsajderi. Nama je to poznato, ali mi moramo smiriti svoje glave da naša javnost shvati da smo mi autsajderi. Jer znate kako je kod nas, mi pobijedimo dvije utakmice, odmah idemo na titulu.

Eksponencijalno raste euforija?

Tako je. Euforija je ogromna, ali mislim da smo to naučili poslije one druge utakmice sa Švicarskom, da smirimo tu euforiju. Odigrali smo jako kvalitetnu utakmicu protiv Katara, imali smo rupu nekih desetak minuta u prvom poluvremenu koju, na našu sreću, Katar nije iskoristio. Poslije toga smo sve kontrolisali i mislim da iskustva iz grupe, ako prenesemo, najviše što se tiče kontrolisanja te euforije, kontrolisanja glave, da možemo napraviti dobar rezultat.

Vidimo već da nas polako otpisuju ovi prognostičari i nogometni stručnjaci koji prognoziraju u Americi. Koliko nam to može biti plus?

Pa evo, reći ću vam, svi sportisti, koji god, u bilo kojem sportu, da li nogomet, košarka, rukomet, bilo ko ko je igrao turnirsko takmičenje, da je nekad bolje biti, odnosno puno puta je bolje biti autsajder nego sami favoriti, jer dolaziš bez pritiska, samo možeš sam sebe afirmisati, samo možeš napraviti bolje od onoga stanja u kojem si došao na turnirsko takmičenje. Isto tako je Katar pokazao protiv nas. Na nama je bio pritisak, ali mi smo na taj pritisak kao favoriti jako dobro odgovorili. Rekao sam maloprije, imali smo tu rupu od desetak minuta i, na sreću, nije to dalo nekog rezultata pozitivnog za Katar. Sada se mi nadamo nekoj rupi Amerike. Oni su sad ovu posljednju utakmicu s pravom odmorili neke igrače, zato što su imali prvo mjesto zagarantovano nakon dva kola i ne trebamo tu utakmicu uzeti kao nekakvo mjerilo, kao nekakvu jedinicu za gledanje kako to Amerika igra, ali možemo je uzeti zbog nekih igrača koji su se jako dobro pokazali, koji su se možda nametnuli selektoru Pochettinu da možda počnu tamo protiv nas ili da budu jako dobra opcija sa klupe. To su neke stvari. Isto tako, Amerika je u sve tri utakmice igrala u tri različite formacije, u tri različita sistema, tako da nas mogu iznenaditi. Ne znamo tačno kako će početi. Ne vjerujem da nas mogu iznenaditi s igračima koji će početi utakmicu, ali nas mogu iznenaditi sa sistemom. Mi imamo nekakva dva ili tri sistema koja prilagođavamo unutar svake utakmice, tako da ko će se kome bolje prilagoditi, taj će na kraju i pobijediti. Ali mislim da je nama najveći problem naša euforija, naša glava. Ako to smirimo, ne mislim da igramo u gostima zbog naše publike. Na svakoj našoj utakmici smo bili maltene domaćini. Pogotovo ova posljednja je pokazala ogroman broj naše dijaspore, ljudi koji vole BiH, žive u Americi. Tako da nekako historija se piše na našu stranu, što to ne bi iskoristili taj nekakav momentum.

Kakav je kostur za BiH ukoliko pobijedi SAD?

Mnoga vrata nam se otvaraju nakon toga. Pa nama je žrijeb bio jako povoljan da budemo drugi, no međutim neke su se grupe drugačije odvijale nego što su ti isti stručnjaci prognozirali, tako da s ovim trećim mjestom nam se otvorio žrijeb da dobijamo realno kvalitetom, možda i nekakvim i razvojem fudbalskim, najslabiju reprezentaciju od ovih prvoplasiranih, ali ipak Amerika igra u strašnoj formi i to treba uzeti jako ozbiljno. Ali ako prođemo njih, mislim da idemo na pobjednika Egipat s nekim, negdje sam to zapisao, nisam ponio. Uglavnom, dobro, ima još do toga, da ne prejudiciramo previše daleko. Idemo na puno slabijeg protivnika nego što je to Amerika, tako da samim tim nam se otvaraju i vrata četvrtfinala, ne samo nama nego i Americi, to i oni računaju isto tako. Jako, jako je dobar žrijeb, povoljan za onoga ko prođe šesnaestinu finala našeg para. Tako da je ta utakmica veliki zalogaj i za jedne i za druge. Mislim da je to prolaz u toj utakmici nama može donijeti ogroman uspjeh, ne samo fudbalski, a samim tim i afirmacije bh. nogometa u svijetu.

Hajmo mi da preskočimo prvo ovu prepreku pa ćemo onda dalje razmišljati o drugim utakmicama. Šta vi, evo kao bivši igrač i neko ko prati nogomet, mislite da bi bila najbolja taktika Sergeja Barbareza protiv SAD-a?

Nama je selektor u javnosti bio pod kritikama zbog nekih taktika i protiv Kanade i drugo poluvrijeme i protiv Švicarske, ali ja ne mislim nešto da je on pretjerano tu pogriješio. Mi smo protiv Kanade igrali na tu jednu ili drugu šansu na rezultatu 1:0, dobili smo je preko Demirovića, nažalost nije iskoristio, ali mi da smo poveli 2:0, svi bi dizali Sergeja Barbareza u zrak kako je nadmudrio Kanadu. Tako isto protiv Švicarske, mi smo kontrolisali utakmicu jako dobro, dali smo Švicarskoj nekakve poluprilike, kao što smo slično radili protiv Austrije u onoj utakmici kako bi se mogli direktno plasirati. Nažalost, Švicarska je to iskoristila, nažalost, desilo se par nekakvih početničkih grešaka u igri i taj crveni karton koji je prelomio utakmicu na stranu Švicarske, pa je to ispalo kao da nije bilo dobro. Mi smo protiv Katara promijenili samo dvije, tri pozicije. Nije igrao Tahirović, igrao je Šunić, igrao je mali Bašić puno ofanzivnije nego što igra inače, odnosno traže rješenja puno ofanzivnije. Dozvolili smo, pravili smo nekakve situacije jedan na jedan i Alajbegoviću i Bajraktareviću koji su to pokušavali iskoristiti malo bolje. Dali smo golove, da je Džeko pogodio, na našu nesreću, onu stativu kad je pogodio, da je pogodio za 3:0, ta bi utakmica možda otišla u onu utakmicu Kanada-Katar 6:0, gdje su oni s dva crvena kartona to napravili. A mi bi 11 na 11 mogli lagano doći do toga, jer takve utakmice su u fudbalu slične, ali svaka je posebna. Kad u nekim momentima daš gola protivniku utakmica ode na tvoju stranu ili obrnuto. Nama se desilo protiv Švicarske da ode obrnuto, protiv Katara na našu stranu. Tako može biti i protiv Amerike. Amerika ima jako dobar individualni kvalitet kod nekih igrača, koji igraju u najvećim klubovima, ali imaju jako puno mana u odbrani, imaju jako puno mana između linija gdje mi imamo igrače koji mogu napraviti problem. Prvenstveno mislim, mene je jako pozitivno iznenadio ovaj mali Mahmić, ne samo zbog golova, iznenadio me jako pozitivno na prijateljskoj utakmici protiv Makedonije. Imao sam sreću da pogledam tu utakmicu, da vidimo da je to jedan igrač kakvog mi nismo imali, koji onako fudbalski rečeno jako dobro traži loptu između linija, jako opasan, konkretan, okomit prema naprijed, sa izuzetno dobrim zadnjim pasom, sa nekom predasistencijom koja može ubaciti dodatnu igru naša dva krila napadača koja su sjajna, Bajraktarevića, Alajbegovića. Mislim da naš selektor možda opet krene s dva napadača, jer mi gledamo Demirovića kroz golove, ne gledamo kroz ono što radi bez lopte. Jako puno radi bez lopte, jako puno radi za ekipu, napada, pravi presing prema posljednjoj liniji protivnika, kanališe te pasove u neke zone koje su bezopasne. To obični navijač ne vidi, ali onaj ko se bavi fudbalom, ko zna gledati utakmicu, jako dobro vidi.

┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama